آریا اندیش خاور
شرکت آریا اندیش خاور (سهامی خاص) در سال ۱۳۸۰ تاسیس گردیده است و تاکنون موفق به اجرای پروژه های متعددی گردیده است.
09111377975
رشت ، بلوار معلم ، کوچه هفده شهریور ، پلاک 5

وبلاگ. روزنوشته های آریا اندیش خاور

تـاریخـچـه و شناخت سیستم LSF

سابقه استفاده از فولاد نورد سرد در ساختمان به بیش از ۱۵۰ سال پیش بر می گردد. با این وجود فعالیت در سطح گسترده در این صنعت پس از انجام تحقیقات آکادمیک در حدود سالهای ۱۹۵۰ میلادی و با انتشار اولین ویرایش << ضوابط طراحی برای اعضای سازه ای فولاد سرد نورد شده>> توسط موسسه آهن و فولاد آمریکا (ASIS) رونق بیشتری بخود گرفت.استفاده از مقاطع نورد سرد، بدلیل گستردگی مقاطع، سبکی وزن، سهولت اجرا و ….، به سرعت در ایالات متحده امریکای شمالی ، اروپا و شرق آسیا گسترش یافت.در ایران علی رغم اجرای پروژه هایی با استفاده از مقاطع فولادی نورد سرد در سالهای ۱۳۵۰ و بعد از آن و توسط شرکت های عمدتا خارجی، بیشترین پیشرفت این سیستم به لحاظ سرعت و رعایت مسائل انرژی به چند سال گذشته بر می گردد.

سیـستم LSF چیست ؟

سیستم قاب های سبک فولادی ( Light weight Steel Frames ) با نام اختصاری LSF از مقاطع سرد نورد شده فولادی یا CFS (cold formed steel) ساخته می شود. اجزای مورد استفاده در این سیستم، نیمرخ های فلزی حاصل از نورد سرد ورق های فولادی با ضخامت های ۰٫۴۵ تا ۲٫۵ میلی متر می باشد.جهت محافظت این عناصر در مقابل زنگ زدگی و خوردگی از آلیاژ روی به ضخامت ۴۰ تا ۱۲۰ میکرون استفاده می شود.

سیستم قاب سبک فلزی، در قالب کلی سیستم های دیوار باربر قرار می گیرد. عناصر باربر ثقلی متشکل از مقاطع منفرد و یا ترکیبی و عمدتا c یا u شکل و یا ترکیب این مقاطع می باشند. دیوار ها از آرایش اجزای عمودی c شکل (استاد) به فواصل ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتر که در بالا و پایین در داخل اجزای افقی u شکل (رانر یا تراک) مهار شده اند تشکیل می شود.

اجزای باربر سقف نیز عمدتا با استفاده از مقاطع منفرد و یا ترکیبی u ,c و z شکل وبه فواصل ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتر می باشد. سقف نهایی نیز غالبا به صورت شیبدار و با استفاده از خر پاهای متشکل از پروفایل های سرد نورد اجرا می گردد.

اتصالات در سیستم قاب سبک فلزی معمولا به صورت سرد و با پیچ های خودکار سر مته ای انجام می شود. در موارد محدود امکان استفاده از انواع اتصلات دیگر مثل پیچ و مهره، پرچ یا جوش نیز مقدور می باشد

دلایـل استفـاده از LSF

نیاز رو به رشد مسکن، احداث شهرک ها و شهرهای جدید و توجه به سرعت، اقتصاد مهندسی، کیفیت ساخت و صرفه جویی در مصرف انرژی زمینه ورود تکنولوژی های نوین ساخت را در صنعت ساختمان فراهم نمود.
سیستم قاب سبک فلزی (Light weight Steel Framing) با نام اختصاریLSF، علی رغم قدمت کم این سیستم نسبت به سیستم های متعارف ساختمانی، به دلیل ویژگی های منحصر بفرد خود به سرعت توانست توجه کارفرمایان، مهندسین و مجریان این صنعت را به خود جلب نماید.
سیستم LSF به دلیل سهولت و سرعت در تولید و اجراء، کیفیت ساخت، سبک سازی، رعایت مسائل مرتبط با انرژی و محیط زیست توانسته است جایگاه ویژه ای در انبوه سازی و صنعت ساخت و ساز کشورهای پیشرفته کسب نماید، طبق تحقیقات بعمل آمده استفاده از سیستم LSF علاوه بر افزایش سرعت اجراء بمیزان حداقل دو برابر، منجر به ۴۰ درصد کاهش در فولاد مصرفی پروژه ها خواهد شد. به دلیل کاهش زیاد وزن و اتلاف اندک مصالح نسبت به شیوه های سنتی، این سیستم گزینه مناسبی برای انبوه سازی بشمار می آید. همچنین بدلیل وزن کم ساختمان، این سیستم به عنوان یکی از گزینه های مناسب برای کشورهای زلزله خیر به شمار می آید.

مـزایـای LSF

کاهش وزن ساختمان و در نتیجه کاهش اثر نیرو های لرزه ای
عملکرد لرزه ای مناسب
کاهش قابل توجه در زمان ساخت
بازگشت سریعتر سرمایه اولیه
اقتصادی شدن ساخت مسکن
سازگاری با محیط زیست و رعایت اصول ساخت و ساز پایدار
دوام و پایداری سازه و افزایش عمر مفید ساختمان
کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان
افزایش درجه نامعینی سازه و در نتیجه افزایش پایداری
حمل و نقل اقتصادی
قابلیت بازیافت مصالح
سادگی در پیش ساختگی و تولید انبوه
نصب سریع و آسان
عدم وجود تاخیر های ناشی از شرایط آب و هوایی در تولید، ساخت و نصب سازه
امکان تولید مدولار و پیش ساخته سازی
دقت بالا در اجرای جزئیات
سهولت تامین الزمات مبحث ۱۹
وجود فضای مناسب جهت عبور تاسیسات
قابلیت استفاده از مصالح مقاوم در برابر اشتعال

رفتـار سـازه ای سیسـتم

باربری سیستم LSF و انتقال نیروهـا
الف)بارهای ثقلی:
بارهای ثقلی توسط المان های سقف به المان های باربر وارد شده و نهایتاً توسط پی به زمین انتقال می یابند.
ب)بـارهـای جـانبی:
کف های صلب نیروهای جانبی وارده را به قاب ها و دیواره ها منتقل می کنند.
با مهار کردن قاب ها در امتدادهای طولی و عرضی ساختمان می تواند به مقاومت سازه در برار نیروهای جانبی دست یافت.
در این سیستم ساخت، مهارکردن قاب ها و یا پانل هایی که بادبندی شده اند،

به دیوارهای برشی(Shear Wall) نامگذاری می شوند. قابل بیان اینکه نام دیوار برشی عنوان شده منظور فقط دیوار بتنی مسلح که در سیستم های بتنی استفاده می شود نبوده بلکه یک نام عمومی است که برای دیوارهای مهاربند شده استفاده می گردد. در این روش ساخت عناصر باربر و سازه ای در مقابل بارها، به پانل های دیواری و سقفی و دیوارهای برشی تقسیم بندی می شوند

طراحی سیستـم LSF

مهندسان معمار با توجه به انعطاف پذیری قاب سبک فلزی و علیرغم محدودیتهای ساختمانهای دیوار باربر این سیستم را جهت کاربریهای مسکونی، اداری و تجاری در بسیاری از موارد پیشنهاد می نمایند. محدودیت اصلی سیستم های دیوار باربر در پارگینگ ها جهت تامین گردش می باشد. از جمله مزایا قابل توجه در معماری ضخامت کم دیوارهای باربر در این سیستم می باشد.
طراحی مدولار ابزار موثر برای طراحان در جهت کاهش هزینه ساخت و بهینه نمودن فضاها وبخصوص در انبوه سازی مسکن می باشد. این سیستم با طراحی مدولار بسیار سازگار می باشد.
مهندسان سازه نیز بدلیل سبکی وزن و انسجام مناسب سازه ای، نسبت مقاومت به وزن اجزاء سازه ای، عملکرد مناسب لرزه ای، سهولت اجرا، امکان پیش ساخته سازی، کیفیت اجرا، بکارگیری روشهای اجرا خشک و ….. این سیستم ساختمانی را به عنوان یک سیستم ساختمانی دارای قابلیت های بالا در جای مناسب خود پیشنهاد می نمایند. همچنین از عمده مزایای قابل توجه این سیستم می توان کاهش و سهولت عملیات کارگاهی و امکان استفاده در شرایط اب و هوای سخت، امکانات کارگاهی محدود و مکانهای صعب العبور اشاره نمود. در ضمن کنترل و بازرسی این سیستم به مراتب راحت تر می باشد

 

مـراحل اجـرای سـاختمـان بـا سیـستـم LSF

طراحی
با توجه به نقشه های معماری، موقعیت اجزاء باربر افقی و قائم در اولین مرحله انتخاب شده و سپس مدل سازه و بارگذاری مطابق جزئیات بارگذاری توسط نرم افزارهای مربوطه انجام می شود. در ادامه مراحل تحلیل و طراحی اعضاء سازه ای و غیر سازه ای مطابق آئین نامه ها و دستورالعملهای مربوطه انجام می پذیرد. نتیجه محاسبات به صورت خروجی نقشه های سازه ای، نقشه های ساخت و جداول تولید برای استفاده های بعدی ارائه می گردد.

تولید
مطابق جداول تولید، ورودی دستگاه رول فرمینگ ورق گالوانیزه با عرض و ضخامتهای مختلف بوده و خروجی دستگاه، اجزاء قاب سبک فلزی، شامل استاد، رانر و … می باشد.

فونداسیون
جهت انتقال و توزیع نیروهای وارده از دیوارهای باربر به خاک از پی های نواری و یا پی های گسترده استفاده می شود. در پی های نواری جهت تأمین بستر مناسب برای دیوارهای غیر باربر، معمولا از دال بتنی در کف استفاده می شود.

اتصال قاب سبک فلزی (L.S.F) به فونداسیون
جهت اتصال اسکلت ساختمانی به فونداسیون از میل مهارها (Anchor Bolt)و اتصال نگهدارنده پایین بادبندها (Holdown) استفاده می شود.

قاب سازی دیوارهای باربر
دیوارهای باربر متشکل از استادها به عنوان عناصر باربر در فواصل ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتر و رانر به عنوان کلاف کننده ابتدایی و انتهایی استادها می باشند. تولید پنل های دیواری توسط دستگاههای مخصوص پنل سازی در کارخانه و یا به صورت دستی در محل کارگاه مطابق نقشه های اجرایی انجام می پذیرد.

نصب دیوارهای باربر
دیوارهای باربر توسط مهارکننده های موقت در محل مشخص نصب می گردند. میل مهارها تعبیه شده در پی در این مرحله به دیوارهای باربر متصل می شوند.

نصب مهاربند و اتصالات مربوطه
مهاربندهای قطری همزمان با اجرای دیوارهای باربر اجرا شده و مهاربندهای متشکل از صفحات برشی همزمان با اجرای پوشش دیوارها انجام میگردد. در این مرحله اتصالات لازم مانند HOLDOWN می بایستی نصب گردند. دیوارهای برشی بتنی نیز همزمان با اجرای دال سقف اجرا می گردد.

نصب المانهای باربر سقف
اجزاء باربر سقف JOIST ها به فواصل ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتر مطابق نقشه های اجرایی به همراه اتصالات لازمه به استادها و یا نعل درگاهها (Header) نصب می شوند. در بام ها معمولا از خرپاهای شیبدار جهت پوشش سقف استفاده می شود.

پوشش سقف ها
پوشش سقف ها به صورت عمدتاً خشک و یا بتن در جا اجرا میگردد. در پوشش سقف به صورت خشک تمهیدات لازم جهت تأمین صلبیت سقف می بایستی اتخاذ گردد.

اجرای دیوارهای غیر باربر
اجرای دیوارهای غیر باربر می بایستی بعد از اجرای سقف انجام گردد. همچنین تمهیدات لازم جهت جلوگیری از مداخله این دیوارها در باربری ثقلی و جانبی سازه اتخاذ گردد.

اتصالات
اتصالات به صورت عمدتاً خشک و با استفاده از پیچ خودکار می باشد. با این وجود امکان استفاده از پرچ و جوش نیز در آیین نامه پیش بینی شده است.

پوشش دیوارهای خارجی و نما
جهت پوشش خارجی دیوارها نیز می توان انواع نماهای سنتی و مدرن را با استفاده از پوشش های خشکو یا با ملات به صورت تر انجام داد.

اجرای تاسیسات
لوله های تأسیسات مکانیکی و الکتریکی، از محل سوراخ هایی که در STUD و یا JOIST ها در فرآیند تولید ایجاد شده عبور داده می شوند. همچنین عدم تماس این تاسیسات با مصالح ساختمانی عمر مفید تاسیسات و عملکرد انها را بهتر می نماید.در ضمن نگهداری و تعمیرات نیز براحتی مقدور می باشد.

عایق بندی
فضای خالی موجود در دیوارها و سقف ها مکان مناسبی جهت استفاده از انواع عایق های حرارتی و صوتی می باشد.

پوشش دیوارهای داخلی و سقف
جهت پوشش دیوارهای داخلی از انواع ورقه های تخته گچی یا تخته سیمانی استفاده می شود. جهت پوشش سقف نیز علاوه بر پوشش های فوق استفاده از انواع تایل ها متعارف می باشد

 

نویسنده : مهندس رحیم نیا (اردیبهشت ۹۹)

دستورالعمل و ضوابط کلی تاسیسات عایق بندی ساختمان در ایران

مقدمه :

تلاش برای بهینه سازی و مصرف سوخت در ساختمانها از اهداف عمده بخش ساختمان و مسکن میباشد تمامی فعالیتهائیکه می توانند به نوعی در بهینه سازی مصرف سوخت موثر باشند از قبیل : عایقکاری حرارتی ساختمان ، عایقکاری تاسیسات مکانیکی، استفاده از تجهیزات با راندمان بالا، مصالح مرغوب (مانند پنجره های دوجداره) و طراحی مناسب در راستای جلوگیری از اتلاف انرژی  از اهم فعالیتهای مدیریت ساختمان می باشد .

ضوابط و دستورالعمل ها :
تعریف ـ به منظور عملکرد و بهره برداری مطلوب از یک ساختمان رعایت اصول و بکارگیری سیستم های موثر در یک ساختمان یکی از شاخص های اصلی محسوب می شود الف ـ ضوابط و دستوالعمل خاص منطقه
در این رابطه کلیه دستور العمل های اجرائی و ضوابط و مقررات در صدور پروانه های ساختمانی با در نظر گرفتن موارد مشروحه ذیل به عنوان پیوست نیز بایستی مدنظر و رعایت قرار گیرند .

۱-۱- رعایت نماهای متناسب و همگون و هماهنگ با شرایط اقلیمی منطقه و زیباسازی هر محله در ناحیه شهری .
۱-۲- رعایت الگوهای معماری تعیین شده درخصوص سقفهای شیبدار در شهرکهای تعریف شده .
۱-۳- پوشش مشبک (دیوار حائل و مقاوم) و زیبا در مقابل کولرهائی که در تراس نصب می شوند .
۱-۴- پوشش اطراف کانالهای کولر در بام ساختمانها با عایق حرارتی و مصالح ساختمانی ضرورت دارد .
۱-۵- اجراءسیستم لوله کشی دوگانه (جداسازی آب شرب از آب غیرشرب) در سرویسهای بهداشتی و آشپزخانه ها واحدهای ساختمانی به منظور صرفه جویی لازمه .
۱-۶- رعایت ضوابط و اجراء تونل های تاسیسات شهری براساس ضوابط تعریف شده به منظور استفاده بهینه و ایمنی از سیستم های : برق رسانی ، تلفن و ارتباطات ، آب خام (آتشنشانی و مصرف غیرشرب) و آب شرب به منظور ایمن سازی معبرهای ترددی شهرکها و محله ها و جلوگیری از تخریب خیابان می باشد .
۱-۷- اجراء لوله های فاضلاب (عدم استفاده از چاه های جذبی)و هدایت خطوط لوله های فاضلاب فرعی به خطوط اصلی دفع فاضلاب به تصفیه خانه مرکزی منطقه ضروری می باشد .
۱-۸- رعایت مقررات و ضوابط اصول ایمنی و حریم های تعریف شده شرکتهای : گاز ، آب و فاضلاب، برق و .. بایستی مدنظر قرار گیرند .
۱-۹- استفاده از آب غیرشرب جهت مصارف فضای سبز و سرویس های بهداشتی و تاسیساتی واحدهای ساختمانی و همچنین استفاده از مخازن آب خام ذخیره شده جهت آتش نشانی در موارد فوق الذکر به منظور جلوگیری از رکورد و غیرفعال شده سیستمهای آتش نشانی در هر محله از شهرکها مورد نظر است .
۱-۱۰- اجراء موتورخانه مرکزی جهت یک یا چند بلوک به منظور صرفه جوئی اقتصادی و فنی در مجموعه های ساختمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .
ب ـ ضوابط و دستوالعمل عمومی و کلی
در این رابطه رعایت کلیه دستورالعملها و ضوابط کلی مندرج در کلیه مباحث مقررات ملی ساختمان نشریه ۱۲۸ و آئین نامه های سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که در زمینه های تاسیساتی و ساختمانی و بالاخص مطالب مهم مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان که توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان اعلام گردیده است بایستی به طور خاص و عام در کلیه طرحها و محاسبات تاسیساتی و ساختمان به عنوان پایه و اساس در نظر گرفته شوند.
• با توجه به اهمیت موضوع فهرست راهنمای مباحث تاسیساتی ساختمان و همچنین دستورالعمل*های طراحی و محاسباتی تاسیساتی ساختمان را همراه با شرح مختصری از نکات مبحث نوزدهم که صرفه جویی در مصرف انرژی ساختمانی می باشد (مطروحه ذیل) بیان می گردد .

۱- دستورالعمل های طراحی و محاسباتی تاسیساتی ساختمان
۲- فهرست راهنمای مباحث تاسیساتی ساختمان
۳- رئوس مطالب مهم مبحث نوزدهم و شرح مختصری صرفه جویی مصرف انرژی در ساختمان
۴- نقطه نظرات فنی و اقتصادی و نتایج حاصل از اقدامات بهینه سازی .
۵- پایه و اساس کنترل و بررسی طرحها و نظارت بر اجراء طرحهای تاسیساتی

• فهرست راهنمای مباحث تاسیساتی ساختمان

رعایت مقررات و مطالب مندرج در راهنمای مباحث تاسیساتی (مکانیکی و الکتریکی) در طرح و اجراء و نظارت ضروری و براساس مصوبات لازم الاجراء می باشد .
– مبحث ۱۲ : ایمنی و حفاظت کار در حین اجراء
– مبحث ۱۴ : تاسیسات گرمایی تعویض هوا و تهویه مطبوع
– مبحث ۱۶ : تاسیسات بهداشتی
– مبحث ۱۸ : عایق بندی و تنظیم صدا
– مبحث ۱۹ : صرفه جویی و مصرف انرژی در ساختمان
راهنمای مباحث تاسیسات الکتریکی مقررات ملی ساختمان ایران عبارتند از :
– مبحث ۱۳ : طرح و اجراء تاسیسات برقی ساختمانها
– مبحث ۱۵ : آسانسورها و پله های برقی
– نشریه های سازکان مدیریت و برنامه ریزی کشور (برنامه ریزی و بودجه سابق نشریه ۱۱۰)

  • رئوس مطالب مبحث نوزدهم و شرح مختصری در صرفه جویی انرژی ساختمانمبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجراء و نظارت به دلایل فنی زیادی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد در این راستا رئوس مطالب و شرح مختصری از آن را در مصرف انرژی و صرفه*جویی در ساختمان را به شرح ذیل ارائه می نمائیم و رعایت آن در طراحی ها، اجراء و نظارت و کنترل الزامی می باشد

مقررات کلی طرح و اجراء
۱-پوسته خارجی ساختمان
۲-روشنایی

۳-تاسیسات مکانیکی

۴-پیوست های مربوطه

پیوست ها مشتمل است بر :
الف ـ روش تعیین گره اینرسی حرارتی ساختمان
ب ـ روش محاسبه شاخص خورشیدی و تعیین گروه بندی
ج ـ گروه بندی جغرافیایی نیاز انرژی گرمایی و سرمایی سالانه
د ـ گروه بندی کاربری ساختمان
هـ ـ تعیین گروه ساختمان از نظر میزان صرفه جویی در انرژی
و ـ مقادیر فیزیکی اصل ، تعاریف و علائم
ز ـ مقادیر ضرائب حرارتی مصالح متداول

ح ـ مقادیر مقاومت های حرارتی سطوح داخلی و خارجی ، پوست خارجی و لایه هوا
ط ـ اطلاعیه اولیه در مورد بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان

 

نویسنده : مهندس حامد صفاری (اردیبهشت ۹۹)

حداقل و حداکثر آرماتور در انواع المان های بتنی به همراه ضوابط فاصله آرماتورها

آرماتورگذاری المان های بتنی یکی از مباحث مهم در طراحی سازه های بتنی مانند طراحی تیر بتنی و همینطور طراحی ستون بتنی است که در بسیاری از مواقع سبب تغییر در ابعاد و مشخصات مقاطع می‌شود اما حداقل و حداکثر آرماتور در ستون بتنی به چه میزان است؟ حداقل و حداکثر فاصله آرماتور ها در تیر بتنی به چه صورتی است؟

در این مقاله به بررسی محدودیت ­ها‌ی آرماتورگذاری المان های اصلی سازه های بتنی، یعنی تیر،‌ ستون و دیوار برشی مطابق مبحث ۹ ویرایش سال­ های ۹۲ و ۹۸ می ­پردازیم.

 

۱. دلایل سازگاری بتن و فولاد

سازه­ های بتن ­آرمه جزو سازه­ های پرکاربرد کشور ما محسوب می­ شوند. ما در این بخش سعی داریم به دلایل سازگاری بین بتن و فولاد بپردازیم.

  • ضریب انبساطی حرارتی بتن و فولاد: ضریب انبساط حرارتی بتن و فولاد به هم نزدیک هستند، این امر موجب می­ شود تنش ­های قابل توجهی بین آن­ها ایجاد نشود. در ادامه ضریب حرارتی هر یک مشاهده می‌شوند:

ضریب انبساط حرارتی فولاد:  ۵-۱۰*۲/۱

ضریب انبساط حرارتی بتن:  ۵-۱۰*(۳/۱-۱)

  • چسبندگی مناسب بین بتن و فولاد سبب می‌شود لغزش بین فولاد و بتن به وجود نیاید
  • فولاد در معرض خوردگی شیمیایی قرار دارد و بتن قابلیت نفوذناپذیری دارد در نتیجه مسلح کردن، فولاد در برابر خوردگی در امان خواهد ماند.
  • کاهش مقاومت قابل توجه، در دماهای بالا، یکی از ضعف‌های اساسی فولاد بوده که در سازه‌های بتن‌آرمه، بتن به عنوان پوششی برای آرماتورهای فولادی عمل کرده و این ضعف را تا حدودی پوشش می‌دهد.

در کنار عوامل فوق یکی از مهم‌ترین عاملی که سبب استفاده همزمان فولاد و بتن در مقاطع می‌شود مقاومت کششی پایین بتن است. مقاومت کششی بتن حدودا ۱۰درصد مقاومت فشاری آن می­باشد، به همین دلیل برای جبران این ضعف در ناحیه­ ی کششیِ بتن از فولاد استفاده می­ کنیم.

 

۲. حداقل و حداکثر آرماتور در المان ­های مختلف

۲. ۱ محدودیت حداقل و حداکثر آرماتور در تیرها

اعضای مختلف بتنی در سازه تحت نیروهای مختلفی قرار می­گیرند. به­ عنوان مثال تیرها تحت برش و خمش قرار می­گیرند. با توجه به نیروهای وارد به اعضا باید حداقل و حداکثر درصد آرماتور اعضا رعایت شوند که در ادامه دلیل استفاده از این محدودیت ها ذکر می شود.

۲. ۱. ۱ حداقل و حداکثر آرماتور خمشی تیرها

در برخی مواقع ممکن است مقاومت نهایی خمشی مقطع  (Mu) از لنگر ترک ­خوردگی (Mcr) آن کمتر باشد که باعث ترک­ خوردگی بلافاصله عضو بتنی و گسیخته شدن آن می ­شود. این نوع شکست بدون هشدار قبلی بوده و باید از آن جلوگیری شود. با رعایت حداقل آرماتور خمشی در اعضای خمشی، از شکست ترد در این اعضا جلوگیری می‌شود.

شکل ۱ ) مقایسه نمودار تنش کرنش در مقاطع شکل پذیر و ترد و بررسی میزان جذب انرژی آن‌ها

 

ترک­ خوردگی مقطع زمانی رخ می­دهد که تنش کششی حداکثر در دورترین تار کششی مقطع به حد fr (مدول گسیختگی که نشان دهنده‌ی  تنش کششی در لحظه ترک ­خوردگی (شکست) تیر است) برسد.

اگر میزان فولادهای کششی در مقطع بتن ­­­­آرمه کم باشد، جاری شدن فولادها تحت نیروی کم­تری اتفاق می­ افتد و بنابراین ابتدا فولادها تسلیم شده و سپس با یک تغییرشکل قابل توجه، بتن به گسیختگی می­رسد. در این حالت مکانیزم گسیختگی از نوع شکل ­پذیر یا نرم خواهد بود.

با توجه به این توضیحات، شرایط مطلوب در مقاطع بتنآرمه، زمانیست که آرماتورهای فولادی مقطع زودتر از بتن جاری شوند و با در نظر گرفتن آرماتور حداقل در مقطع، سعی در رسیدن به این هدف داریم؛ به عبارت دیگر، در صورتی که مقدار آرماتور مقطع از حداقل آرماتور مجاز کمتر باشد، احتمال تسلیم شدن آرماتورها پیش از بتن وجود دارد که این شرایط مطلوب نمیباشد.

در هر دو ویرایش آیین­ نامه (ویرایش سال ۹۲ مبحث نهم ‌در بندهای (۹-۱۴-۵-۱ و ۹-۱۴-۵-۲) و پیش‌نویس نهایی آن در سال ۹۷ در بندهای (۹-۱۱-۵-۱-۲ و ۹-۱۱-۲-۳))، حداقل مقدار آرماتور خمشی یکسان بوده و برابر است با:

به عنوان مثال برای میلگردهای AIII با تنش تسلیم ۴۰۰ مگاپاسکال و بتن C25 با مقاومت مشخصه ۲۵ مگاپاسکال خواهیم داشت:

حداکثر آرماتور خمشی یا  طبق بند ۹-۱۴-۵-۱ ویرایش دوم مبحث نهم مقررات ملی ساختمان باید از ۲.۵ درصد کمتر باشد . در صورت عدم رعایت حداکثر آرماتور، شکست ترد می­شود.

۲. ۱. ۲ حداقل آرماتور برشی تیر

در اثر ترک­ های مورب که از ترکیب برش و خمش ناشی می ­شوند، مقاومت خمشی تیر کاهش یافته و ممکن است مقطع به ظرفیت خمشی در نظر گرفته شده برای آن نرسد؛ به همین جهت، در نظر گرفتن فولادهای برشی علاوه بر افزایش مقاومت برشی مقطع، باعث می ­شود که تیر به ظرفیت خمشی خود برسد.

در تیر با فولاد برشی، قبل از ایجاد ترک مورب، به دلیل سازگاری فولاد و بتن، کرنش در خاموت­ ها با کرنش متناظر در بتن مساوی بوده و چون کرنش ترک خوردگی بتن بسیار کوچک است در نتیجه، تنش در خاموت ­ها هم قبل از ایجاد ترک مورب از ۲۰ تا ۴۰ مگاپاسکال تجاوز نمی ­کند (به میزان تنش متناظر با کرنش ترک خوردگی بتن)؛ در واقع آرماتورهای برشی از ایجاد ترک جلوگیری نمی ­کنند، بلکه پس از ایجاد ترک مورب، تحت تنش قابل توجهی قرار می­گیرند و  نقش اساسی در تحمل برش مقطع ایفا می­کنند، زیرا پس از ایجاد ترک از توانایی بتن در تحمل برش صرف نظر می‌شود.

در ویرایش ۹۲ مبحث نهم مقررات ملی، با توجه به روابطی که در بندهای ۹-۱۵-۲ تا ۹-۱۵-۶ نوشته شده­ است می­توان آرماتور برشی عضو مورد نظرمان را طراحی کنیم. در پیش نویس سال ۹۷ این محدودیت ­ها در بندهای ۹-۱۱-۵ و ۹-۱۱-۶ ذکر شده ­اند که جمع­ بندی این بندها در کادرهای زیر مشاهده می‌شوند.

در آیین نامه به فاصله این آرماتورها نیز در بند ۹-۱۵-۶ اشاره شده است.

با رعایت حداکثر فاصله آرماتورهای برشی، هر ترک مورب ۴۵ درجه توسط حداقل یک آرماتور برشی قطع می­ شود. این محدودیت برای جلوگیری از کمانش فولادهای فشاری نیز مطرح شده است.

همانطور که در بند ۹-۱۵-۶-۴-۳ ذکر شده در صورتی که برش از یک مقدار تجاوز نماید حداکثر فاصله ­ی آرماتورهای برشی هم نصف می­شوند. فاصله نزدیک­تر آرماتورها در این حالت منجر به کاهش عرض ترک‌های مورب، و نیز مهار بهتر آرماتورها می ­شود. همچنین در نظر گرفتن فاصله­ ی حداقل برای خاموت­ ها به دلیل مسایل اجرایی و امکان ویبره زدن می­ باشد.

فولادهای برشی مایل چون عمود بر ترک ۴۵ درجه هستند عملکرد بهتری دارند ولی لازم به ذکر است که به علت مسایل اجرایی فولادهای برشی قائم به فولاد برشی مایل ترجیح داده می­شوند.

مقدار حداقل آرماتور برشی در ویرایش‌ سال ۹۷ نسبت به ویرایش سال ۹۲ تفاوت اندکی کرده است:

 

 

به عنوان مثال، برای یک تیر با عرض ۴۰ سانتیمتر ( bw) اگر مقاومت مشخصه بتن ۲۵ مگاپاسکال ( fc) باشد و در صورتی که فاصله‌ی خاموت‌ها ۱۵ سانتیمتر () و فولادهای عرضی هم از نوع AIII با تنش تسلیم ۴۰۰ مگاپاسکال ( fyv در ویرایش ۹۲ و  در ویرایش ۹۸) در نظر گرفته شوند، خواهیم داشت:

 

همانطور که مشاهده می‌شود، آرماتور برشی لازم در هر مقطع با فاصل ۱۵ سانتیمتر در ویرایش ۹۲ برابر با ۴۵ میلیمتر مربع و در ویرایش ۹۸ برابر با ۴۶.۵ میلیمتر مربع می‌باشد، لازم به ذکر است که در خاموت‌های بسته هر مقطعی که زده شود دو ساق آرماتورهای عرضی قطع می‌شود در نتیجه اگر از یک آرماتور نمره ۱۰ در این مثال به عنوان خاموت بسته استفاده شود که سطح مقطع هر ساق آن ۷۸.۵ میلیمتر مربع می‌باشد ۷۸.۵ × ۲ = ۱۵۷ میلی متر مربع، سطح مقطع آرماتورهای عرضی بوده و از مقدار حداقل بزرگتر می‌باشد.

در ادامه، بندهایی از مبحث نهم را که به آن­ها اشاره شد، هم بر اساس ویرایش سال ۹۲ و هم بر اساس پیش ­نویس سال ۹۷ قرار داده شده‌اند و در انتهای این بخش تفاوت ­های این دو ویرایش در کادر قرمز رنگ مشاهده می‌شوند.

به طور خلاصه، روابط زیر بیانگر این نکته می‌باشند که اگر نیروی برشی نهایی موجود بتن (VU) از نصف نیروی برشی مقاوم تامین شده توسط بتن (VC) کوچکتر باشد، نیازی به قرار دادن آرماتور برشی در مقطع نیست؛  بدیهی است که این حالت به ندرت رخ داده و معمولا نیاز به در نظر گرفتن آرماتور برشی هم خواهیم داشت. در مرحله بعد، پس از آنکه مشخص شد نیاز به آرماتور برشی داریم، به کمک فرمول، مقدار Av/S محاسبه می‌شود که این مقدار از که پیش از این محاسبه شد باید بیشتر باشد.

 

 

در ادامه، مشاهده می‌شود که اگر نیروی برشی نهایی موجود بتن ( VU) از مقدار ذکر شده در فرمول زیر کمتر باشد فاصله خاموت‌ها (s) از نصف عمق موثر (d) مقطع باید کمتر باشد و در صورتی که  از فرمول زیر بزرگتر باشد، فاصله‌ی خاموت‌ها باید از یک چهارم عمق موثر کوچکتر باشد.

 

همچنین، فاصله‌ی آرماتورهای برشی (خاموت‌ها) به نیروی برشی مقاوم تامین شده توسط فولاد برشی () هم بستگی دارد که در روابط زیر مشاهده می‌شود:

۲. ۱. ۳ حداقل آرماتور پیچشی

اعضای بتنی ممکن است تحت پیچش قرار بگیرند. اثر پیچش در عضو به صورت تنش برشی ظاهر می­شود (مطابق شکل زیر) که ممکن است باعث ترک ­خوردگی مورب شود.

 

شکل ۲ ایجاد برش در مقطع تحت تاثیر پیچش

 

در صورتی که پیچش باعث ترک­ خوردگی شود، ترک ­های مورب پیچشی بصورت حلقوی در پیرامون مقطع تیر توسعه یافته و پیش­ ­می‌روند. خاموت ­های پیچشی باید در هر چهار وجه تیر امتداد داشته باشند. فولادگذاری پیچشی بستگی به پیچش ترک ­خوردگی و پیچش موجود در مقطع دارد، که در ویرایش سال ۹۲ اگر پیچش مقطع بیشتر از ۲۵ درصد پیچش ترک خوردگی باشد مقطع را برای پیچش هم باید طراحی کرد در غیر این صورت نیازی به طراحی پیچش نبوده و خاموت های برشی مقطع جوابگوی برش احتمالی ناشی از پیچش هم خواهند بود.

مقدار پیچش در ویرایش سال ۹۸ به φ بستگی دارد. طراحی پیچشی طبق آئین ­نامه، شامل فولادهای طولی و عرضی پیچشی می­باشد که جمع­ بندی آن در ادامه آورده شده است و ضوابط این فولادگذاری ­ها در بندهای ۹-۱۵-۶ تا  ۹-۱۵-۱۲ ویرایش سال ۹۲ و بندهای ۹-۱۱-۴ تا ۹-۶-۱۱ ویرایش سال ۹۸ ذکرشده ­اند. خلاصه ­ای از این بند ها در این قسمت ارائه شده است.

 

با توجه به اینکه طراحی برشی مقطع معمولا ابتدا انجام می‌شود، در صورتی که پیچش ضریبدار مقطع (Tu) از لنگر پیچشی آستانه ( Tth) کوچکتر باشد نیازی به طراحی پیچشی نیست و طراحی برشی مقطع نیاز پیچش را هم ارضا می‌نماید. در حالتی که طراحی پیچشی هم لازم باشد +۲ که نسبت سطح مقطع به فاصله‌ی آرماتورهای برشی (و پیچشی) است باید مطابق رابطه بدست آید. lmin هم سطح مقطع آرماتور طولی مقاوم در برابر پیچشی می‌باشد که از حداقل دو رابطه‌ی زیر بدست می‌آید.

 

 

۲. ۲  محدودیت حداقل و حداکثر آرماتور در ستون

در ستون، فولادهای طولی برای کمک به ظرفیت فشاری بتن و تحمل کشش احتمالی ناشی از لنگر خمشی تعبیه می­ شود. فولادهای عرضی به صورت تنگ بسته در فواصل مناسب، به ­عنوان قیدجانبی برای آرماتورهای طولی عمل می­کنند و هم نقش اجرایی دارند و آرماتورهای طولی را در هنگام بتن­ ریزی و ارتعاش بتن، در جای خود مهار کرده و از چسبیدن آنها به بدنه ­ی قالب جلوگیری می­کنند.

برای آرماتورهای طولی ستون نیز همانند مقاطع دیگر محدودیت­ هایی در نظر گرفته می ­شود. حداقل آرماتور طولی در مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان ۱ درصد و حداکثر آرماتور طولی در مبحث ۹ مقررات ملی ، ۸ درصد می ­باشد.

همچنین فولادهای عرضی با کاهش طول آزاد فولادهای طولی، از کمانش آن­ها تحت تنش­ های فشاری بالا جلوگیری کرده و مقاومت ستون را بالا می ­برند. فولادهای عرضی به صورت تنگ بسته همچنین در مقابل نیروی برشی احتمالی موجود در ستون مقاومت می­ کنند.

دورپیچ حلقوی (اسپیرال) در ستون علاوه بر تامین وظایف تنگ بسته، باعث جلوگیری از اتساع جانبی بتن، محصور شدگی مناسبی برای بتن هسته ­ی ستون فراهم می­کند. بنابراین شکل­ پذیری و مقاومت فشاری بتن هسته را افزایش می ­دهند.

ستون بتن ­آرمه مسلح به همراه دورپیچ به شکل اسپیرال، تحت فشار بالا و قبل از شکست، از شکل ­پذیری مطلوبی برخوردار خواهد شد. این رفتار شکل­ پذیر تحت بارهای لرزه­ ای و به خصوص بار زلزله، با تغییرشکل ستون، امکان جذب انرژی قابل توجه ی قبل از فرو ریختن ستون را فراهم می ­کند. محدودیت حداکثر فولاد طولی ستون به جهت جلوگیری از تراکم میلگرد و مشکلات اجرایی مرتبط با آن نظیر ویبره زدن است.
حداقل تعداد میلگرد طولی در اعضای فشاری را ۴ میلگرد در تنگ بسته ­ی مستطیلی و دایروی، ۳ میلگرد در تنگ مثلثی و ۶ میلگرد در حالت استفاده از دورپیچ مجاز می­ نماید. حدقل فاصله بین میلگرد­های طولی باید به صورتی باشد که بتن بتواند به آسانی در داخل پوسته نفوذ کرده و فضای بین میلگردهای بیرونی و قالب را پر کند.

 

حداقل آرماتور طولی در بتن

 

 

۲. ۳ محدودیت حداقل و حداکثر آرماتور در دیوار برشی

دیوارهای برشی جزو اعضای مهم سازه ­ای هستند این دیوارها توسط آرماتورهای افقی و قائم مسلح شده ­اند. این آرماتورها نیز محدودیت­ هایی نظیر حداکثر و حداقل نسبت فاصله آرماتورها را دارند. معمولا درصد آرماتورهای افقی و قائم باید در محدوده ­ی ۰.۰۲ و ۰.۰۰۲۵ باشند البته این محدودیت ­ها جزئیات بیشتری دارند که در ۹-۱۹-۴، ۹-۱۹-۴ و ۹-۴-۲۳ ویرایش سال ۹۲ و بندهای ۹-۱۳-۵ تا ۹-۱۳-۷ ویرایش سال ۹۸ آمده است که این محدودیت ­ها را در این قسمت جمع­ بندی کرده ­ایم.

تفاوت عمده بین این دو ویرایش، مقاومت فولاد مورد استفاده برای تعیین فاصله بین آرماتورها می ­باشد که در ویرایش سال ۹۲ این مقاومت ۴۰۰ مگاپاسکال و در ویرایش سال ۹۸ ، ۴۲۰ مگاپاسکال درنظر گرفته شده است.

 

۲. ۴ محدودیت حداقل و حداکثر آرماتور در دال‌ها

دال بتنی نوعی سقف است که به صورت یکپارچه از مصالحی مانند بتن و فولاد ساخته می­شود که بسته به نسبت طول دهانه بزرگ به دهانه کوچک به دو نوع دال یک طرفه و دو طرفه تقسیم می­شوند. در صورتی که نسبت دهانه بزرگ‌تر به دهانه کوچک‌تر بیشتر از ۲ باشد و دال بر روی دو لبه مقابل قرار گیرد، از نوع یک طرفه خواهد بود. در دال‌های یک طرفه انتقال بارهای وارده در جهت طولی انجام شده و در راستای دهانه‌های کوچکتر، آرماتورهای طولی حداقل قرار داده می­ شوند

اگر نسبت دهانه بزرگ‌تر دال نسبت به دهانه کوچکتر آن از ۲ کمتر باشد و دال به واسطه تکیه‌گاه در چهار ضلع خود پشتیبانی گردد، می‌توان گفت دال از نوع دو طرفه است. در این دال، آرماتورهای اصلی باید در هر دو جهت اجرا شوند زیرا نیرو هم در راستای طولی و هم عرضی منتقل می‌شود.

حداقل آرماتور خمشی دال در ویرایش ۹۲ بستگی به fc بتن و fy آرماتور مصرفی دارد که در قسمت جدول جمع ­بندی انتهای مقاله بطور کامل شرح داده شده­ اند. در آیین‌نامه ویرایش ۹۸ حداقل آرماتور خمشی دال به Ag۰.۰۰۱۸ محدودشده و فاصله بین آرماتور ها باید از ۵ برابر ضخامت دال و ۳۰ سانتی­متر کمتر باشد. محدودیت­ های آرماتورگذاری در دال­ ها در بند ۹-۱۸-۴-۱ ویرایش سال ۹۲ و بند ۹-۹-۶ ویرایش سال ۹۸ ذکر شده ­اند.

 

 

* در این قسمت s فاصله آرماتورها از یکدیگر و h ضخامت دال می­باشد.

 

۲. ۵ محدودیت‌های آرماتور گذاری در دال دو طرفه

در ویرایش ۹۸ فصلی مجزا برای طراحی دال دو طرفه در نظر گرفته شده است. سعی کردیم در این بخش بخش‌های مهم طراحی دال دو طرفه را جمع بندی کنیم:

 

* در این قسمت s فاصله آرماتورها از یکدیگر و h ضخامت دال می­باشد.

۳. نتیجه گیری

در این مقاله مقدار آرماتور مورد نیاز مقاطع، ضوابط حداقل و حداکثر نسبت آرماتور و فاصله حداقل و حداکثر آرماتورها در هر دو ویرایش را مطالعه و جمع­ بندی کردیم و تفاوت­ های این دو ویرایش را در بخش های مختلف بیان کردیم. در جدول زیر خلاصه­ ای از ضوابط طراحی اعضای مهم را قرار داده ­ایم. این جدول بر اساس ویرایش سال ۹۲ می­باشد.

نویسنده:

  1. مهندس میر محسن بخشنده (اردیبهشت ۹۹)

نکات اساسی بمنظور نصب ایزوگام

سطح باید خشک و یا رطوبت آن بسیار کم باشد.
پوشش های سست و قدیمی می بایست تخریب و هموار شوند.
سطح باید عاری از هرگونه مواد نظیر روغن گرد و غبار زنگ و شود.
دمای محیط و سطح حداقل ۵+ وحداکثر ۴۰+ درجه سانتیگراد.
ترک و شکافهای عمیق ابتدا توسط ابزار مناسب با این محصول پر میشوند.
حتما در موقع نصب از پر شدن زاویه های ۹۰ درجه بر روی پشت بام اطمینان کامل به عمل آورید .
در بامهای لب دار حتما تا آخرین نقطه ماکزیمم سطح بام را عایق نمائید.
از زدن ضربه بر روی عایق با شی نوک تیز و محکم خودداری فرمائید.
قبل از نصب حتما از مسطح بودن زیرسازی اطمینان بعمل آورید که عایق نقش پل را اجرا نکند تا با گذاشتن پا بر روی آن پاره گی ایجاد نشود.
بر روی ستونهای سرباز در روی بام حتما درپوش نصب کنید که از داخل ستون آب وارد ساختمان نگردد.
در سرویس های بهداشتی حتما عایق درجه یک مصرف نموده زیرا در صورت نقص عایق باعث از بین رفتن سرامیک می شود.
بعد از اتمام نصب سطح بام را شست و شو دهید تا از نقص احتمالی آن جلوگیری گردد.
نکات فنی اجرایی ایزوگام که یک سازنده موفق ساختمان باید بداند


زمان اجرای ایزوگام، بعد از پوکه ریزی یا اجرای فوم بتن است در این هنگام باید روی سطوحی که لازم است ایزوگام شود را با ملات ماسه و سیمان شیب بندی کرد. البته این شیب بندی خاصیت دیگری هم دارد و آن این است که اگر در ساختمان شما برای کف سازی از فوم بتن استفاده شده است، موجب می شود که ایزوگام به آن نچسبد.

هرجا که قرار است ایزوگام شود، باید روی آن از قبل با ملات ماسه سیمان یک سطح صاف فاقد قسمتهای تیز و برنده ایجاد شود، این موضوع که به دلیل کمتر کردن آسیب پذیری ایزوگام است، باید حتی روی دیوارها هم رعایت شود.

در هنگام زیرسازی ایزوگام با ملات ماسه و سیمان به پیمانکار بگویید گوشه های کار نباید گونیا باشد، از او بخواهید که با ملات، تمام گوشه ها را به صورت هلالی پر کند. این کار نیز یکی از مسائلی است که آسیب پذیری ایزوگام را کم می نماید. البته توجه داشته باشید که این حالت هلالی باید آنقدر کوچک باشد که در هنگام کاشی که حدودا ۵ سانتی متر از دیوار جلو می آید با آن برخورد نداشته باشید.

نکته دیگری که باید در خصوص زیرسازی ایزوگام به آن توجه کنید، این است که اگر ساختمان شما دارای بالکن است، اجرای نما را یا بعد از ایزوگام انجام دهید و یا قبل از زیرسازی ایزوگام چرا که اگر زیرسازی ایزوگام انجام شود و بعد بخواهید نما را کار کنید ملاتی که برای نما استفاده می-شود، کف بالکن می ریزد و شیب¬بندی انجام شده را به هم می زند.

بعد از اجرای ملات ماسه سیمان برای بالا بردن چسبندگی ایزوگام و ایجاد درگیری بیشتر، لازم است که حتما زیر ایزوگام، قیر ریخته شود.

پس از اتمام اجرای ایزوگام حتما روی آن را با ملات ماسه سیمان نرم (فاقد دانه های درشت) بپوشانید تا محفوظ بماند.

توجه داشته باشید که در سرویسهای بهداشتی در هنگام اجرای ایزوگام، سمت در سرویس را آجر گذاشته و ایزوگام را کمی به سمت بالا بیاورید. در بعضی جاها ایزوگام را روی دور تا دور دیوار سرویسها اجرا میکنند و به جلوی در که میرسند آن را کف سرویس تمام میکنند. این کار به دور از احتیاط است.

بریدن لوله های کفشور سرویسها و بالکن و همچنین لوله های سیفون توالتها معمولا توسط پیمانکار ایزوگام انجام میشود. آنها معمولا با شعله آتش، کمچه ای که در دست دارند را داغ میکنند و با همان کمچه داغ، لوله ها را میبرند. سعی کنید از این اشتباه متداول جلوگیری کنید. به پیمانکارتان بگویید که برش لوله هارا با فرز انجام دهد تا لوله ها در اثر حرارت آسیب نبینند.

ایزوگام را حتما پس از اجرا تست کنید، تا بعد از کفسازی دچار دردسر دوباره کاری نشوید.

روش تست به این ترتیب است که به پیمانکار بگویید بعد از اتمام کار و بردن ایزوگام به داخل لوله ها یک تکه ایزوگام روی لوله بگذارد تا آب خارج نشود و بعد از سرد شدن ایزوگام روی آن آب بریزید و بگذارید تا شش ساعت بماند بعد از شش ساعت از طبقه پایین بازدید کنید که ببینید آب داده یا نه. البته تست ایزوگام را میتوانید بعد از کشیدن ملات محافظ انجام دهید اما در آن صورت باید آب به مدت ۲۴ ساعت روی آن بماند.نکات نظارتی جهت تحویل گرفتن ایزوگام

ورق های ایزوگام باید باهم ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر همپوشانی داشته باشند

هیچ درز بازی زیر ایزوگام وجود نداشته باشد. مثلا در محل اتصال ایزوگام ها به همدیگر هیچ درزی نباشد و کاملا به هم چسبیده باشند.

مقدار پیشروی ایزوگام روی زمین رعایت شده باشد (۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر)

روی ایزوگام را بررسی کنید تا تمام قسمت های آن به کف چسبیده باشد و اصطلاحا طبله نکرده باشد.

یک سطل آب روی ایزوگام بریزید و شیب آن را چک کنید. شیب ایزوگام اگر درست اجرا شده باشد، اصلا نباید آب روی آن بماند.

آشنایی با ضرایب مورد استفاده در برآورد

ضریب منطقه ای

قیمتهای واحد برای انجام کار برای مقطع زمانی معین و مکان مشخص تهیه می شوند. قیمتهای مندرج در فهارس بها ، برای انجام کار در تهران محاسبه گردیده اند.برای اینکه قیمتهای موجود در فهارس بها ، عمومیت داشته و در همه جای کشور قابل استفاده باشد ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با توجه به ویژگیهای محلی و منطقه ای و میزان برخودار یا محروم بودن آن و چگونگی امکان دسترسی به نیروهای کار و تامین مصالح ، مناطق جغرافیایی ایران را به مناطق مختلف تقسیم نموده است وبرای کارهای ساختمانی ،تاسیسات برق و مکانیک ، راه وباند و …… به صورت جداگانه و متناسب با صعوبت در منطقه، ضریبی به نام “ضریب منطقه” در نظر گرفته است که در برآورد هزینه کار ضرب می گردد.
ضرایب منطقه ای مربوط به فهرست بها ابنیه و تاسیسات برق و مکانیک طی بخشنامه هایی از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور قبلا اعلام گردیده که بایستی از آن بخشنامه ها استخراج گردد. برای فهارس بها راه وباند ،جمع آوری فاضلاب ، انتقال آب و … هرساله بصورت پیوست شماره ۴ فهرست بها منتشر میگردد.

ضریب طبقات 

قیمتهای درج شده در فهارس بها، برای انجام کار در طبقه همکف و زیر همکف در نظر گرفته شده است . چنانچه کار در طبقات بالاتر از همکف و یا پایین تر از طبقه زیر همکف انجام شود، بابت هزینه حمل مصالح به طبقات مذکور و افت ناشی از حمل آن به طبقات و همچنین سختی اجرای کار، ضریبی به نام “ضریب طبقات” به شرح پیوست ۲ فهرست بها تعیین و در برآورد هزینه اجرای عملیات کار، منظور می شود.

ضریب ارتفاع

قیمتهای درج شده در فهارس بها ، برای انجام کار تا ارتفاع ۵/۳ متر در هر طبقه است. چنانچه کار در طبقه ای که ارتفاع آن بیش از ۵/۳ متر است ،انجام شود بابت سختی اجرای عملیات و حمل و افت مصالح ناشی از ارتفاع و همچنین اجرای داربستهای لازم در داخل ساختمان ، ضریب ارتفاع ، براساس مندرجات پیوست ۲ فهرست بها در نظر گرفته می شود ودر برآورد هزینه اجرای عملیات کار،منظور می گردد.این ضریب به تمام اقلام کار آن طبقه از تراز کف طبقه مربوط تا تراز کف طبقه بالایی ، به استثنای مصالح پایکار تعلق میگیرد.

در صورتی که تغییراتی در حین کار در ارتفاع طبقه ایجاد شود(ارتفاع کم یا زیاد شود) به شرط اجرا شدن ، فرمول مذکور یکبار دیگر برای طبقات مربوط براساس کار واقعی انجام شده محاسبه و در آخرین صورتوضعیت اعمال می شود.

ضریب بالاسری

برای جبران هزینه های ناشی از مواردی همچون پرداخت مالیات ، بیمه های اجتماعی کارمندان وکارگران ، تهیه ضمانتنامه های مختلف ، عوارض قانونی و لحاظ نمودن سود برای پیمانکار و …….. ضریب بالاسری را در نظر گرفته اند که به مبلغ کل برآورد اجرای کار اعمال می گردد. هزینه های بالاسری ، به طور کلی به دو دسته هزینه بالاسری عمومی و هزینه بالاسری کار به شرح مندرجات پیوست شماره ۳ فهرست بها تفکیک می شود.توضیح ضروری: اینکه ضریب بالاسری برای طرحهای عمرانی برابر ۳۰/۱ در نظر گرفته شده است که در آن هزینه های بیمه سهم کارفرما و بیمه بیکاری نیروی انسانی کارگاه و همچنین عوارض شهرداری ( برای پیمانهای مشمول )، توسط دستگاههای اجرایی از محل طرح پرداخت می شود ، هزینه ای از بابت آنها در هزینه بالاسری منظور نشده است ، لذا در صورت تغییر هریک از شرایط هزینه های مشروح در پیوست مربوط ، بایستی ضریب بالاسری مجددا محاسبه و اعمال گردد.
برای روشن شدن موضوع در صورتی که طرح غیر عمرانی و براساس فهرست بها ، شامل تهیه مصالح و دستمزد باشد ، بیمه آن حدود ۷۸/۷ در صد خواهد بود در صورتیکه بیمه مکسوره از پیمانکار در طرحهای عمرانی ۶/۱ در صد می باشد لذا اختلاف این در صد که حدود ۱۸/۶ در صد می باشد بایستی به روش زیر محاسبه و بعنوان ضریب بالاسری طرح غیر عمرانی به برآورد اعمال گردد.
۱۰۰
ضریب بالاسری طرح عمرانی =—————–=۳۰/۱
۲۳ – ۱۰۰

جمع هزینه ای طرح غیر عمرانی ۱۸/۲۹= ۱۸/۶+۲۳

۱۰۰
ضریب بالاسری طرح غیر عمرانی =—————=۴۱/۱
۱۸/۲۹ – ۱۰۰

ضریب پیشنهادی پیمانکار(ضریب پیمان)در زمان برگزاری مناقصه ، به منظور انتخاب پیمانکار برای اجرای عملیات ، پیمانکاران واجد صلاحیت که دعوتنامه شرکت در مناقصه برای آنان ارسال شده است برطبق ضوابط مربوط، باید مبلغ پیشنهادی خود برای انجام کار را به صورت یک مبلغ مقطوع اعلام نمایند. حاصل تقسیم مبلغ پیشنهادی پیمانکار به مبلغ برآورد اولیه هزینه انجام کار ، ضریب پیشنهادی پیمانکار و یا ضریب پیمان نامیده می شود که در کلیه صورتوضعیتهای موقت و قطعی اعمال میگردد.
اگر عدد بدست آمده، کوچکتر از یک باشد پیمانکار نسبت به برآورد اولیه ، پیشنهاد تخفیف داده است. ( MINUS)
اگر عدد بدست آمده بزرگتر از یک باشد پیمانکار نسبت به برآورد اولیه ، پیشنهاد افزایش داده است. (PLUS)

عایق الاستومری

فرایند ساخت عایق الاستومری

به خاطر اینکه که فوم الاستومریک نسوز EPDM و یا عایق الاستومری حرارتی نسبت به عایق پشم شیشه به مقداربسیار زیادی برتری دارد، امروزه در صنعت تأسیسات مکانیکی به صورت عمده مورد استفاده قرار می گیرد. سطح بیرونی عایق الاستومری به صورت نرم و بادوامی است که مقاومت بالایی در مقابل انباشته شدن آلودگی و رطوبت، از خود نشان می دهد؛ بنابراز رشد عوامل بیماری زا و قارچی مقابله می کند. چون عایق الاستومری STI FLEX دارای سطح مقاومتی بالایی است، اگر بخواهیم با عایق پشم شیشه و سایرعایق هایی از قبیل عایق های سنتی و قدیمی مقایسه کنیم، مقاومت بیشتری (از نظر ضربه دیدن) می باشد.

فوم الاستومری عایق الاستومریک یا عایق الاستومری فوم چسبدار نسوز STI FLEX اگرحتی بر اثرضربات مکانیکی آسیب ببیند،آن قسمتی که آسیب دیده است نیز در مقابل رشد قارچ و جذب رطوبت ها و باکتری ها مقاومت خود را دارد. سلول بسته عایق حرارتی فوم الاستومری برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و باکتری به پوشش و یا کاوری نیازی ندارد؛ چون ساختار سلول بسته آن معمولا و اصولا آب را به هیچ وجه جذب خود نمی نماید.

دیگر ویژگی های این عایق ها:
۱٫ در مقابل خوردگی ها مقاومت دارد.
۲٫ در برابر نفوذ بخار آب ضریب مقاومت بسیار بالای دارد.
۳٫ بسیار سبک است و وزن مخصوص ۴۵ الی ۶۵ کیلوگرم بر متر مکعب است.
۴٫ در شرایط نامطلوب آب و هوایی در برابر خوردگی ها مقاوم است.
۵٫ با محیط زیستی که بدون انتشار گازهای CFC و HCFCباشد سازگار است.
۶٫ پایین بودن ضریب انتقال حرارت آن مشخص است.
۷٫ نصب کردن آن ودر صورت خرابی تعمیر آن کار آسان و سریعی است.
۸٫ در برابر انتقال صدا در کانال های هوا و لوله ها ازمقاومت بالا برخوردار است.
۹٫ در برابر ترکیبات آروماتیک و هیدروکربن ها مقاومت بالایی دارد.
۱۰٫ در برابر روغنها، اسیدها و بازها مقاومت بالایی دارد.
۱۱٫ ریزگرد و غباربه هیچ عنوان تولید نمی کند.
۱۲٫قابلیت انعطاف پذیری بالا دارد.
۱۳٫ در مقابل فشار و ضربه مقاوم است.
۱۴٫غیر سمی است.
۱۵٫ امکان رشد قارچ ها و باکتری ها وجود ندارد.


سوالاتی در باره ی عایق الاستومری
۱٫بازدهی این عایق ها در مقایسه با انواع دیگر آن چه قدر است؟ آیا از نظر قیمت رقابت پذیر است؟
چون عایق الاستومری از ضریب انتقال پایینی برخوردار است به همین خاطر در زمان طولانی تری بر خلاف دیگر عایق ها ثابت می ماند که همین امر موجب این می شود که بازدهی بیشتر شود همچنین مواد عایق در مقابل نفوذ بخار آب و رطوبت مقاومت بالایی دارند به گونه ای که بعد از نصب به هبچ گونه حایل رطوبتی(ماستیک، بخاربند ویا…) نیاز ندارند.اگرچه پشم سنگ و پشم شیشه نسبت به این عایق ها ارزان ترهستند اما به خاطر اینکه این عایق ها از پوشش مضاعف جداگانه بی نیاز هستند. داشتن عمر مفید بالا که باعث بازدهی بسیار مفید می شود ونصب آن بسیار آسان و سریع است و چون امکان استفاده بالا دارد کم هزینه می شود و نسبت به عایق های دیگر مقرون به صرفه تر است.
کاربرد این عایق ها در چه صنعتی است؟
قابلیت استفاده از این عایق ها در انواع صنعت ها مثل صنعت ساختمان، صنعت ماشین آلات صنعتی ، صنعت خودروسازی وصنایع پتروشیمی است.
آیا مواد اولیه آن وارداتی است؟
مواد اولیه ای که برای این محصول استفاده می شود از ایتالیا وارد می شود. عایق الاستومری عموما جای عایق های سنتی را گرفته است چون فواید زیادی نسبت به عایق های دیگر دارند که میتوان یکی از این موارد را به مانگاری آن ها اشاره کرد در حقیقت عایق الاستومری ۳۰ سال ماندگاری دارد وبه هیچ عنوان خوردگی روی سطح آن نخواهیم داشت و در مکان هایی پاکیزه مثل بیمارستان ها از لحاظ بهداشتی جای عایق های سنتی را گرفته است

مقاوت در برابر رطوبت، قویترین عامل فروش عایق فوم فشرده الاستومری نسبت به سایر مواد عایق است. این عامل باعث شده است که این عایق در محیطی که مشکل بخار وجود دارد نیز مناسب باشد. عملکرد قوی حرارتی، نصب اسان، دوام، و ویژگیهای مطبوع IAQ ، این عایق را برای طیف وسیعی از کاربردهای HVAC (تهویه مطبوع)، سرد سازی و لوله کشی مناسب می سازد. این محصول رطوبت، خاک یا آشغال که باعث رشد کپک می شود را جذب نمی کند. این عایق یک ماده بدون فیبر، بدون فرمالدئید، با ماده VOC پایین است و بنابراین یک انتخاب خوب برای تسهیلاتی است که با IAQ مرتبط هستند.
• همه این خواص بخاطر نوع مواد عام در عایق الاستومری است و از نظر درجه و سازنده با هم فرق می کنند. سازنده ها باید همه ویژگیها را بررسی کنند. خواصی که بیان نشده است ممکن است نشانه مناسب نبودن کاربرد ان باشد یا نباشد. این کار باید توسط سازنده خاص بررسی شود.
• ویژگیهای سطح داغ برای ضخامت یک اینچ معتبر است؛ بررسی نتایج مربوط به نوع و هر ضخامت دیگری به عهده سازنده است.
• وقتی یک ویژگی عایق الاستومری درمحدوده مصرفی مشخصی نباشد با N/A3 نشان داده می شود. ویژگیهای فهرست شده یا ذکر شده نیز نشان داده می شوند.
• همه ویژگیهای فهرست شده فقط برای مواد عایق بندی اصلی است و ممکن است بیانگر عملکرد سیستم عایق بندی مثل کم کننده بخار(Vapor retarders)، چسبندگی و مواد درزگیر نباشد.
• مواد زیادی را می توان در خارج از محدوده ذکر شده بکار برد، اما احتیاط های دیگری را باید دنبال کرد. برای توضیح جزئیات باید با سازنده خاص مشورت کرد.
• بعضی ارزشها مثل رسانایی حرارتی خاص با دمای میانگین متفاوت ممکن است به ارزش این عایق افزوده شود.
• این نمودار برای محصولاتی با استانداردهای ASTM درست شده است.

تاریخچه
عایق فوم الاستومری در دهه ۱۹۵۰ توسعه پیدا کرد. با معرفی این عایق و سایر مواد پلیمری، یک تحول صنعتی مهم در استفاده از مواد مصنوعی و مواد شیمیایی بجای مواد طبیعی مثل چوب پنبه اتفاق افتاد. محبوبیت عایق الاستومری به سرعت افزایش یافت چون با این عایق دیگر نیازی به استفاده از vapor barrier (کم کننده بخار) برای جلوگیری از انتقال رطوبت نیست. همانطور که اشکال مختلف عایق های موجود (از جمله ورق ها، رول ها و تیوب ها) افزایش یافته است، محبوبیت ان به عنوان یک عایق نیز بخصوص در سرد سازی لوله و کاربرد ان در دودکش افزایش یافته است.

فوم الاستومری برای عایق بندی، ایده ال است.
برای لوله پلاستیکی چه چیزی مناسب است؟ فوم فشرده الاستومری مثل AP Armaflex را می توان براحتی در بسیاری از انواع لوله های پلاستیکی بکار برد. اگر از چسب مایع Armaflex 520 برای نصب عایق استفاده می کنید، توصیه می شود که مستقیما چسب را به لوله نزنید، ولی مقدار کمی که درزها را بچسباند به لوله اسیب نمی رساند. AP Armaflex black or White Lap Seal نیز محصولات مناسبی به عنوان چسب مایع برای لوله های پلاستیکی هستند که فقط درانتهای اتصالات بکار می روند. و بیاد داشته باشید … همیشه عایقی را که در بیرون نصب می شود با یک کاور یا WB Finish بپوشانید.
*لوله ABS را نباید با AP Armaflex عایق بندی کرد. در عوض باید در لوله ABS از UT Solaflex استفاده کرد.

فرآیند ساخت و مزایای خانه ی بتنی پیش ساخته

خانه های پیش ساخته چیست؟

این فرآورده متشکل از سری قطعاتی با اجناسی متفاوت می باشد که همه ی آن ها دربیرون از محل مشخص شده ساخته و سپس در جای مربوطه نصب می شوند.خانه های پیش ساخته به دو گروه تقسیم می شوند که شامل: قابل حمل و نقل و غیر قابل حمل و نقل می باشند.مثلا کانکس ها جزء زیرمجموعه ی قابل حمل می باشند.این ها نمونه هایی هستند که از پیش ساخته شده و پس از آن در جای مربوطه نصب می شوند.

خانه های پیش ساخته بتنی

این خانه به داشتن اسکلتی سبک و فلزی معروف می باشد. اما به منظور مملو کردن دیواره ها از بتنی با مقاوت بالا و وزن پایین استفاده می شود.خانه های پیش ساخته بتنی امکان استفاده از انواع مختلف تجهیزات را می دهند. چراکه می توان از نماهای مختلفی برای زیبایی فضای داخلی و همینطور خارجی ساختمان ها همانند سنگ، پی وی سی،کاشی کردن،گچ بری و گچ کاری و رنگ استفاده کرد.نکته ی مهم و جالب این است که شما برای نصب این نوع خانه دیگر نیازی نیست که در محل عملیات ساختمانی صورت پذیرد.

خانه های پیش ساخته چوبی

دیواره های خانه درساخت خانه های پیش ساخته چوپی بدین صورت است که نخست در کارگاه تولید می شوند و سپس عملیات کدگذاری صورت می گیرد و بعد از آن به محل اجرا برده می شوند.در مراحل بعدی ردیف اول برروی زیربنا اجرا می شود و الباقی دیوار با الوارهای چوبی تا زیر سقف بالا رفته و مثل کام و زبانه در یکدیگر چفت می شوند.

خانه بتنی پیش ساخته ال اس اف lsf

نام دیگر سازه های فولادی سبک،سازه های ال اس اف((LSF می باشد.این روش ساخت بدبن گونه است که از ورق هایی با قطر کم یا به عبارتی ورق های کم ضخامت که دارای روکش گالوانیزه می باشد، برای ساختن اسکلت و ساختار ساختمان به کار می رود.این روش مزایای زیادی دارد که می توان به استقامت و فناناپذیری در برابر زلزله و نیز سبک بودن آن اشاره کرد. دیواره های این ساختمان با مصالح گوناگون و به طور دلخواه پر می شود و تمامی اتصال های آن از طریق پیچ و مهره و جوش می باشد.

خانه پیش ساخته pvc

همان گونه که قبلا نیز در این مقاله راجع به خانه های پیش ساخته قابل حمل و نقل پرداخته شد، باید اضافه کرد که این خانه ها در کارگاه ساخته می شوند و جنس بیشتر آن ها ازخانه های پیش ساخته پی وی سی (pvc) می باشد.این جنس با ویژگی های مثبتی همراه است که متناسب و هماهنگ با ساخت خانه ها می باشد.
مزایای خانه های پیش ساخته
خانه های پیش ساخته مزیت های فراوانی دارند که موجب شده روزبه روز به طرفدارانش اضافه شود.در متن ذیل خلاصه ای از مهم ترین مزایا و ویژگی های خانه ی بتنی پیش ساخته نوشته شده است:
• سرعت بالایی در اجرا دارند.
• به راحتی نصب و اجرا می شوند.
• کاهش هزینه ها را به دنبال دارند.
• باعث کم شدن وزن ساختمان و به دنبال آن مقاومت بیشتر در برابر نیروی زلزله می شوند.
• عایق مناسبی در برابر صوت و حرارت می باشند.
• استحکام بالایی در مقابل حوادثی من جمله آتش سوزی دارند.
• باعث بیشتر شدن عمر مفید ساختمان می شوند.
• و از همه مهم تر حمل و نقلی بسیار آسان دارند.

دانلود راهنمای نقشه های اجرایی ساختمان های فولادی و بتنی

در ادامه یک راهنمای کامل از نقشه های اجرایی سازه های بتنی و فولادی قرار داده میشود که میتواند کمک بسیار زیادی در ترسیم نقشه های اجرایی سازه به شما مهندسین عزیز نماید.

در این فایل ها نکات مهم برای تهیه نقشه سازه های فولادی و بتنی آورده شده و میتوانید جزییات بسیار زیادی را در آن پیدا کنید .

دانلود راهنمای نقشه اجرایی سازه بتنی

دانلود راهنمای نقشه اجرایی سازه فولادی

انواع کاربری زمین براساس طرح های جامع و طرح تفصیلی شهری

📌کاربری مسکونی :
کاربری مسکونی، در مورد بنایی صدق می­کند که برای سکونت است و افرادی در آن زندگی می کنند و یا در باره زمینی است که این پتانسیل را دارد.

این نوع از املاک نیز سه گونه اند :

▪️آپارتمان:
به تعدادی واحد مسکونی که در یک یا چند ساختمان واقع شده و از نظر راه پله ، ورودی اصلی و گاهی پارکینگ و حیاط ، مشترک هستند #آپارتمان می گوییم.

▪️ویلایی:
شامل ساختمانی یک یا چند طبقه که از نظر ورودی اصلی ، حیاط و هر نوع تأسیساتی مستقل بوده و با ساختمان دیگری مشترک نباشد می گردد.

▪️زمین مسکونی:
زمینی است که هنوز در آن ساخت و سازی صورت نگرفته اما مجوز ساخت واحد مسکونی برای آن از شهرداری، اخذ گردیده یا می توان برای آن چنین مجوزی از شهرداری دریافت نمود.

📌کاربری کشاورزی :
زمین های با این کاربری نیز بر دو نوعند: زمین زراعی و باغ.

▪️زمین زراعی:
زمینی را که در آن محصولات زود بازده ( یک یا نهایتاً دو ساله ) مثل گندم ، ذرت ، انواع صیفی و از این دست، کشت می شود را شامل می گردد.این نوع زمین ها اکثراً در روستاها یا شهرهایی که قبلاً روستا بوده و بعداً بزرگ شده و تبدیل به شهر شده اند ، وجود دارند.

▪️باغ:
در این نوع کاربری ( و تعریف ) به زمینی که دارای درخت ( اغلب میوه ) باشد باغ، گفته می­شود.گاهی واژه ی «مشجر» را نیز می بینید یا می شنوید که به معنای«دارای درخت» است ( زمین مشجر= زمین دارای درخت ) که در همین مورد، قابل ذکرند.

📌کاربری اداری – دولتی :
شامل موسسات ، ارتش ، وزارتخانه‌ها ، نهادها ، شهرداری‌ها‌ و…

📌کاربری تجاری :
در این نوع کاربری ، انواع مغازه ها ، رستوران ها ، عمده فروشی ها و دفاتر خدماتی ( مثلاً آژانس های مسافرتی و شبیه آنها ) مد نظر می باشند. البته مسئله ی مهم، دارا بودن مجوز تجاری برای یک ملک است وگرنه صرف وجود یک دفتر خدماتی در جایی را نمی­توان دارا بودن کاربری تجاری برای آن ملک به حساب آورد.

📌کاربری صنعتی:
در برگیرنده هر نوع زمین یا ساختمانی که مجوز هرگونه فعالیت صنعتی اعم از تولید، انبار و یا توزیع را داشته باشد از قبیل کارخانجات، تعمیرگاهها و کارگاه های تولیدی ، می شود.این نوع از املاک اکثراً در شهرک های صنعتی و یا مناطق خارج شهرها قرار دارند.حتی اگر بر اثر گسترش شهر، چنین ملکی داخل آن واقع گردد، معمولاً توسط دستگاههای مسئول و ذیربط، حکم انتقال آن به خارج شهر داده می­شود.
📌کاربری خدماتی :
کاربری خدماتی، نوعی از کاربری های انتفاعی است.یعنی مثل کاربری تجاری، شما از آن کسب درآمد می­کنید.با این تفاوت که چون این فعالیت عام المنفعه است ، شهرداری ها-یا دیگر متولیان امر-بابت آن پولی از شما نمی­گیرند.اما اگر شما روزی تصمیم به تغییر کاربری بگیرید ، باید هزینه های #تبدیل_کاربری را بپردازید.از نمونه های #کاربری_خدماتی می­توان «گرمابه های عمومی» را نام برد.

📌کاربری معدن :
این نوع کاربری برای زمینی ، منظور می­شود که در خود ماده ای با ارزش و قابل استخراج، داشته باشد.انواع فلزات، سنگ های قیمتی و ساختمانی و همچنین خاک های قابل استفاده در کارهای صنعتی یا ساختمانی و یا قابل استفاده در کارهای صنعتی یا ساختمانی و یا قابل تبدیل به یک محصول با استفاده از یک روند فرآوری، همگی جزو معادن محسوب میشوند. پس از حصول اطمینان از وجود ماده ای قابل استحصال در زمین ، ملک باید به عنوان معدن به ثبت برسد. در غیر این صورت صاحب ملک اجازه ی برداشت از آن را نخواهد داشت.اگر کسی در زمینی بدون مالک، یک معدن کشف کرده و به ثبت برساند، مالک آن زمین می­شود.

📌کاربری ورزشی :
شامل استادیوم های ورزشی ، زمین های بازی ، باشگاه های ورزشی و …

📌کاربری پارکینگ :
شامل پارکینگ های طبقاتی و پارکینگ های در سطح می باشد.

📌کاربری حمل و نقل :
شامل ترمینال اتوبوس ، ایستگاه‌های مترو ، پایانه ها ، فرودگاه ها ، راه‌آهن و … می باشد .

📌کاربری آموزشی :
شامل مهد کودک ، کودکستان ، دبستان ، دبیرستان و دانشگاه می باشد

📌کاربری فضای سبز :
شامل پارک ،‌ پارک کودک ، فضای سبز ،‌ رفوژ سبز خیابان ها ، میادین و کمربند سبز شهری

📌کاربری فرهنگی – مذهبی :
شامل کتابخانه ، سینما ، تئاتر ، مسجد ، حسینیه ، گورستان و …

📌کاربری بهداشتی – درمانی :
شامل بیمارستان ، درمانگاه ، کلینیک و …

📌کاربری خدمات شهری :
شامل مراکز زباله ، آتش نشانی ، دفتر پست ، کلانتری ، نواحی شهرداری و …

📌 کاربری تجهیزات شهری :
شامل آب ، برق ، گاز ، تلفن ، فاضلاب شهری و سایر تاسیسات زیربنایی شهری است.

📌فاقد کاربری:
اراضی که فاقد هرگونه کاربری هستند یا بعنوان ذخیره های شهری در نظر گرفته شده اند و یا هنوز طبق برنامه طرح جامع، آزاد سازی و طرح تفصیلی ندارند

تفاوت بین شرکت سهامی خاص با شرکت مسئولیت محدود چیست ؟

۱-در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکاء حداقل ۲ نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل ۳ نفر می باشند .

۲ـ درشرکت سهامی خاص حداقل ۳۵% سرمایه باید نقدا دریکی از شعب بانکها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و ۶۵% درتعهد سهامداران باشد . در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیر عامل شرکت شده و مدیر عامل اقراربه دریافت نماید و ارائه گواهی بانکی دال بر انجام این امر ضرورت ندارد.

۳ـ انتخاب بازرس اصلی و علی البدل درشرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است .

۴ـ مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال می باشد که قابل تمدید است و در شرکت با مسئولیت محدود مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند و همچنین مخیر خواهند بود که مدتی برای مدیران در اساسنامه شرکت مقرر دارند .

۵ـ انتخاب روزنامه کثیر الانتشار درشرکت سهامی خاص برای درج آگهی های دعوت شرکت درسهامی خاص الزامی و در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است .

۶ـ شرایط احراز حدنصاب درمجامع عمومی درشرکت سهامی خاص سهل تر ودر شرکت در مسئولیت محدود با توجه به نوع شرکت مشکل تر می باشد .

۷ـ سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات می باشند .

۸ـ مدیران در شرکت سهامی خاص الزاما بایستی سهامدار بوده یا تعداد سهام وثیقه مقرر در اساسنامه را تهیه وبه صندوق شرکت بسپارند . مدیران در شرکت با مسئولیت محدود بصورت موظف یا غیر موظف که از بین شرکاء یا از خارج انتخاب می شوند انجام وظیفه خواهند نمود .

۹ـ تقسیم سود در شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شرکاء تقسیم خواهد شد و در شرکت با مسئولیت محدود می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر دارند .

۱۰ـ حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود .

۱۱ـ تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکاء صورت می گیرد شرکاء دراین خصوص دارای مسئولیت می باشند . تقویم آورده غیر نقدی در شرکت سهامی خاص با کارشناسان رسمی دادگستری خواهد بود .